Wybieramy gogle narciarskie

Posted: January 18, 2017 in Gogle, Sprzęt narciarski, Sprzęt snowboardowy
Tags: , ,

gogle narciarskieKażdy kto na stoku narciarskim spędził chociaż chwilę potrafi docenić właściwości i funkcjonalność sprzętu narciarskiego czy snowboardowego, który przygotowany właśnie na tą okazję i warunki gwarantuje nam komfort oraz bezpieczeństwo podczas wielu godzin szaleństw, zabawy czy sportowej rywalizacji.

Dziś kilka słów o goglach narciarskich i snowboardowych, które przez mniej doświadczone osoby podobnie jak kaski są nadal w dużym stopniu bagatelizowane. Wystarczy wspomnieć tylko, że gogle chronią nasz wzrok przed unoszącymi się opiłkami lodu, gałązkami, śniegiem oraz szkodliwym promieniowaniem UV, które w górach jest szczególnie wysokie ze względu na odbijanie się od powierzchni kryształków śniegu.

Decydując się na kupno gogli narciarskich podejmujemy słuszną decyzję, jednak by mieć pewność, że nasz zakup jest odpowiedni, warto znać kilka istotnych kwestii dotyczących wyboru gogli.

 

Twoja płeć ma znaczenie

Wbrew pozorom i dosyć uniwersalnej budowie gogli narciarskich czy snowboardowych, powinniśmy upewnić się, że dany model przeznaczony jest właśnie dla nas. Anatomia twarzy kobiet i mężczyzn różni się, dlatego wielu producentów produkuje linie gogli z wyraźnym podziałem płeć. Męskie gogle cechuje bardziej dynamiczny kształt i nieco większy rozmiar, gogle damskie posiadają mniejszą i węższą ramę, dzięki czemu lepiej dopasowują się do smukłej twarzy. Gogle dla dzieci są lekkie niewielkie, charakteryzuje je także dużo niższa cena.

gogle narciarskie dragon

Rozmiar gogli

To jeden z najistotniejszych wyznaczników, jaki powinniśmy brać pod uwagę podczas zakupów. Gogle narciarskie muszą być odpowiednio dobrane i dopasowane do rozmiaru naszej głowy, uwzględniając przy tym czapkę lub kask, który będą oplatać. Na rynku znajdziemy gogle z małą, średnią i dużą ramą, które możemy dobrać do swoich własnych indywidualnych potrzeb. Jeżeli musimy nosić okulary to warto dobrać rozmiar gogli tak, by można było w nich komfortowo je zmieścić bez obawy o zniszczenie szkieł czy oprawek. Niektóre modele posiadają także specjalne wstawki, w których można zamontować soczewki korekcyjne, dzięki czemu nie musimy na stok zabierać dodatkowych okularów. Gogle narciarskie powinny posiadać także wygodną i elastyczną opaskę, którą da się łatwo wyregulować i dopasować do twarzy. Po założeniu powinny one komfortowo leżeć i układać się na oczach, tak byśmy mogli o nich zapomnieć. Jeżeli odczuwamy ucisk czy ból to znak, że nasze gogle są źle dopasowane.

 

Szyby i symbole

Wybrane nowoczesne modele gogli narciarskich i snowboardowych posiadają funkcję wymiany szyb w goglach, dopasowując je do aktualnie panujących warunków na stoku. Każda para gogli powinna posiadać stosowne oznaczenia, które określają przystosowanie szyb do warunków zjazdowych. Szyby z symbolem S6 przeznaczone są do jazdy w w słoneczne dni oraz na lodowcach, gdzie promieniowanie UV jest często największe, są to tzw. szyby lustrzane. S4 to symbol szyb przeznaczonych na pogodę umiarkowanie słoneczną, a S2 sprawdzą się w dniu pochmurne oraz po zachodzie słońca przy zjazdach ze sztucznym oświetleniem. Gogle z szybami S0 to gogle do jazdy nocnej.

gogle narciarskie uvex

Bardzo istotnym parametrem szyb gogli narciarskich jest również system „anti-fog” zapobiegający parowaniu spowodowanemu przez ciepło wydzielane przez głowę.

Jeżeli zwrócimy uwagę na parametry gogli już na etapie ich wyboru nie powinniśmy mieć absolutnie żadnych kłopotów z komfortowym i bezpiecznym spędzeniem czasu na każdym stoku, chroniąc jednocześnie swoje oczy.

Bogaty wybór gogli narciarskich oferuje swoim klientom sklep narciarski i snowboardowy SnowShop.pl: http://www.snowshop.pl/gogle-narciarskie

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s