Rękawice narciarskie – na co zwrócić uwagę

Posted: December 21, 2016 in odzież narciarska i snowboardowa, Sprzęt narciarski
Tags: ,

rękawice narciarskieChyba nikt nie wyobraża sobie jazdy na nartach bez odpowiednich rękawic narciarskich, a ci, którzy próbowali szusować z gołymi dłońmi pewnie więcej nie popełnią tego błędu.

Rękawice narciarskie chronią nasze dłonie nie tylko przed zimnem ale i przed poważnymi urazami i uszkodzeniami, zwłaszcza w okolicach palców oraz nadgarstka, gdzie kontuzje są zarówno bolesne jak i długotrwałe. Na rynku narciarskim dostępne są różnorodne modele rękawic wzbogacanych nowoczesnymi technologiami, które mają jeszcze lepiej chronić nasze dłonie, oferując nam komfort w każdych warunkach. Jak zatem wybrać odpowiednie rękawice narciarskie? Zapraszamy do lektury!

Chroń dłonie

Skóra na dłoniach u większości osób jest dosyć delikatna i w nieodpowiednich warunkach będzie się wysuszać i pękać. Najlepszym zabezpieczeniem dłoni w rękawicach są wykorzystywane membrany mające zatrzymywać wilgoć i wiatr. Jedną z najpopularniejszych i zarazem najdroższych membran jest GORE-TEX®. Posiada ona wysokie parametry odpowiadające za wodoodporność oraz oddychalność materiału, dodatkowo zabezpieczając skórę przed przedostawaniem się przez nią wiatru. Membrana doskonale radzi sobie również z śniegiem i deszczem, nie zatrzymując wewnątrz rękawicy pary wodnej i potu powstałego podczas wysiłku fizycznego.

Chroń nadgarstki

Jeżeli chcemy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo, warto rozejrzeć się za modelami rękawic, które posiadają specjalne usztywnienie w okolicy nadgarstka, chroniący go przez zwichnięciem lub złamaniem podczas upadku. Rękawice z ochroną na nadgarstki są znacznie dłuższe od standardowych modeli, sięgając najczęściej do połowy przedramienia.

Nie daj się zimie

Poza membranami i usztywniaczami w rękawicach narciarskich stosowane są również różne rodzaje materiałów ociepleniowych, które mają ochronić nasze dłonie przed zmarznięciem nawet w najsurowszych warunkach pogodowych. Jednym z najpopularniejszych materiałów tego typu jest Thinsulate – wysokiej jakości mikrowłókno, które jest lekkie, trwałe i niezwykle wydajne pod względem swoich właściwości termicznych. Wiele modeli rękawic narciarskich posiada również wyściółkę z polaru lub mikropolaru, które mają jeszcze lepiej chronić dłonie przed przemarzaniem. Obok mikrowłókien bardzo popularnym materiałem izolacyjnym jest również sztuczny puch, który doskonale ociepla rękawice, nie nasiąka i bardzo szybko schnie.

Rękawice narciarskie powinny ponadto wyróżniać się kilkoma dodatkowymi funkcjami, aby spełniały swoją rolę na stoku.

Przede wszystkim rękawica narciarska powinna być pokryta antypoślizgowym materiałem ułatwiającym sprawne utrzymanie kijka w dłoni. Być wyposażone w ściągacz ułatwiający dopasowanie rękawicy do ręki i dłoni. Nie powinny ograniczać ruchów dłoni ani palców.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s