Bezpieczeństwo na stoku

Posted: May 21, 2015 in Uncategorized

Stoki narciarskie to miejsca, gdzie możemy zapomnieć o codziennych zmartwieniach i przez chwilę oderwać się od zgiełku wielkiego miasta. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy również narażeni na nich na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, zarówno te wynikające z czynników zewnętrznych, jak i te zależne od nas samych. Stosując się do kilku prostych zasad, możesz jednak w znaczny sposób zminimalizować ryzyko urazów. Pamiętaj o małej rozgrzewce przed jazdą. Wykonując kilka prostych ćwiczeń, możesz sprawić, że na stoku poczujesz się bezpieczniej. Przed ustawieniem się w kolejce na wyciąg, zadbaj więc, żeby uprzednio odpowiednio rozgrzać mięśnie nóg, ramion i pleców. Dopasuj sprzęt do swoich umiejętności i predyspozycji. Pożyczając sprzęt od naszych bliskich, upewnijmy się, czy jest on dla nas odpowiedni. Luźne buty, za długie lub za krótkie narty mogą skutkować naprawdę poważnymi kontuzjami. Lepszym rozwiązaniem często okazuje się wypożyczenie sprzętu w specjalnym punkcie, gdzie pracownicy udzielą cennych rad i wskazówek. Kask to podstawa. Ta rada wydaje się dość oczywista, jednak na stokach często spotyka się ludzi zjeżdżających bez ochrony głowy. Obecny szeroki wybór kasków dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów sprawia, że argumentacja przeciwników noszenia kasków staje się coraz bardziej nieadekwatna.

Rób sobie przerwy. Jeżeli jesteś zmęczony, zjedź ze stoku i chwilę odpocznij. Nadmierne zmęczenie może spowodować, że twój czas reakcji znacznie się spowolni i możesz nie zauważyć potencjalnego zagrożenia. Pamiętaj także, by podczas przerw napić się i coś przekąsić. Czasami adrenalina i endorfiny, które wytwarzają się podczas sprawiają, że zapominamy o głodzie i pragnieniu, co może okazać się dla nas bardzo niebezpieczne. Jeżeli nie jesteś jeszcze pewien swoich narciarskich umiejętności, nie decyduj się na samodzielną jazdę.

Zawsze zjeżdżaj z kimś, kto będzie miał cię na oku. W razie potrzeby natychmiast otrzymasz potrzebną pomoc i wsparcie. Nie lekceważ swoich ograniczeń. Nie próbuj nikomu nic udowadniać, decydując się jechać trasą nieadekwatną do twoich umiejętności. Trasy są zawsze jasno oznakowane kolorami zielonym, niebieskim bądź czarnym oznaczającymi poziom trudności zjazdu. Dostosuj się zatem do obowiązujących zasad i nie zjeżdżaj z wyznaczonego szlaku. Jazda na nartach kojarzy nam się z beztroską, relaksem i odpoczynkiem. Jednak będzie tak tylko wówczas, kiedy zastosujemy podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące na szlakach.

Zatem aby w pełni cieszyć się białym szaleństwem, musimy zatroszczyć się o nasze bezpieczeństwo. Profesjonalny sprzęt, który może zapewnić nam bezpieczeństwo znajdziemy między innymi na stronie www.snowshop.pl

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s