Kaski narciarskie – obowiązek na stoku?

Posted: February 9, 2015 in Sprzęt narciarski
Tags:

W naszym kraju jazda w kasku jest obowiązkowa do ukończenia 16 roku życia. Bezpieczeństwo najmłodszych jest zatem chronione przepisami prawa. Osoba dorosła ma już wybór – czy chce zatroszczyć się o siebie, czy też decyduje się na ryzyko. Na naszych stokach ciągle większość narciarzy wybiera drugą opcję…

Być może twórcy przepisów uznali, że osoby dorosłe są na tyle odpowiedzialne, iż nie trzeba ich przymuszać do dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo. Niestety wygląda na to, że jest inaczej. Na polskich stokach narciarzy w kaskach co prawda przybywa – jednak ciągle przeważająca cześć z nas jeździ w zwykłej czapce – lub nawet bez tego. Szkoda, ponieważ kaski narciarskie dają nam naprawdę wiele.

W razie upadku, podczas którego dojdzie do uderzenia głową, kask może całkowicie zabezpieczyć nas przed wstrząsem mózgu bądź jego urazem, czy też przed uszkodzeniem czaszki. Wypadki, podczas których dochodzi do urazu mózgu, należą zaś do najgroźniejszych. Jesteśmy narażeni na utratę mowy, pamięci, zdolności do poruszania się i normalnego funkcjonoania, a nawet na śpiączkę i śmierć. Przed tym wszystkim zabezpiecza nas zwykły kask. Kaski narciarskie nie są jednak zbyt wygodne i nie wyglądają najlepiej – takie są argumenty wielu narciarzy. Czym jednak są tego typu niedogodności porównaniu z wymienionymi obrażeniami?

Po co taki moralizatorski wpis na naszym blogu? Aby zwiększyć świadomość i szerzyć dobre nawyki. Potrzeba naprawdę niewiele. Gdy więcej narciarzy zacznie nosić kaki narciarskie, nikt nie będzie już uważał, że jest to dziwne lub śmieszne.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s