Odzież narciarska – jak się ubrać na stok?

Posted: December 22, 2014 in odzież narciarska i snowboardowa
Tags: ,

Dopasowanie odpowiedniej odzieży jest niemal tak samo ważne, jak dobranie dobrego sprzętu – choć często ta kwestia bywa nieco lekceważona przez narciarzy. I niesłusznie moi drodzy – na cóż nam bowiem najlepsze narty, jeśli po godzinie jazdy będziemy przemoczeni i stracimy całą ochotę do jazdy?

W nartach chodzi głównie o przyjemność – przecież to nasz ulubiony sport! A jeśli przyjemność, to musi tez być pełen komfort. Może go nam zapewnić odpowiednio dobrana odzież narciarska – ciepła i nieprzemakalna, a także zapewniająca termoregulację.

Podczas wzmożonego wysiłku fizycznego nie powinno nam być ani za zimno, ani za ciepło. Nawet gdy na stoku jest mróz, już po kilkunastu minutach jazdy z pewnością się rozgrzejemy. Przed narciarską odzieżą stoi więc niełatwe zadanie. Ma ogrzewać, gdy jest zimno, ale gdy jest cieplej – musi dostosować się do naszych potrzeb.

Jak to się dzieje, że odzież narciarska spełnia te zadania? Po pierwsze stoi za tym membrana- wynalazek, bez którego kurtka narciarska nie ma już dziś racji bytu. Membrana zapewnia ochronę przed przemakaniem i wiatrem. Powoduje zatem, że jest nam cieplej. Przy okazji przepuszcza jednak powietrze. Dzięki temu nie powinniśmy się pocić podczas wzmożonego wysiłku. W membranę wyposażone są nie tylko kurtki, ale również nowoczesne spodnie narciarskie i snowboardowe.

Drugim elementem odzieży, który odpowiada za termoregulację i rozwiązywanie kwestii pocenia jest bielizna termoaktywna. Zapewnia ona komfort termiczny – co oznacza, że odpowiednio dobrana do warunków ogrzeje nas, ale nie doprowadzi do nadmiernego podniesienia temperatury. Dodatkowo odprowadza wilgoć na powierzchnię materiału zanim pot zdąży weń wsiąknąć. Bielizna termoaktywna to już niemal obowiązkowy element wyposażenia narciarza – jeśli dotąd jej nie maiłeś, z całą pewnością po jej założeniu odczujesz różnicę.

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, czemu odzież narciarska jest droższa od normalnej – masz odpowiedź. Jest ona produkowana z wykorzystaniem specjalnych technologii, a jej zadania są bardziej skomplikowane. Z tego powodu zwykła kurtka zimowa, oprócz tego, że będzie niewygodna jeśli chodzi o krój – kompletnie nie sprawdzi się na stoku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s